Pomnik Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii „Kraków”
Klimontów (powiat proszowicki)



Inicjatorem i inwestorem w tej realizacji był komitet społeczny powołany dla upamiętnienia bohaterów kampanii obronnej 1939.
Współpraca obejmowała przygotowanie wstępnych koncepcji pomnika i 8 rozwiązań formalnych w postaci szkiców do wyboru przez inwestora.
Po dokonaniu wyboru formy pomnika, przygotowane zostały wizualizacje 3D pomnika i odbyły się kolejne konsultacje oraz wstępne kosztorysowanie inwestycji.
Z uwagi na trudności wynikające z organizacji przestrzennej przyszłego otoczenia pomnika, konieczne okazało się zaprojektowanie całego terenu wraz z placem, masztem flagowym, zielenią i elewacją najbliższego budynku stanowiącego tło dla obiektu. Do tego projektu również zostały wykonane wizualizacje 3D, tak że przed rozpoczęciem budowy można już było dość precyzyjnie ocenić walory estetyczne i funkcjonalne placu, pomnika i otoczenia. Korekty przestrzenne możliwe były dzięki wykonaniu lekkiego modelu pomnika w sali 1:1, dzięki czemu udało się uzyskać optymalne jego usytuowanie w kontekście traktów komunikacyjnych, otworów okiennych budynku itd. Na tym etapie inwestycji konieczna była ścisła współpraca z przedstawicielami komitetu dla uzyskania optymalnych rozwiązań praktycznych i estetycznych. Do budowy opracowana została dokumentacja techniczna i architektoniczna. Wykonanie elementów kamiennych z wapienia pińczowskiego koordynował zakład Granex ze Strzegomia z którym Studio ALTUM stale współpracuje z uwagi na najszersze możliwości realizacyjne i najwyższą jakość realizacji.
Elementy z brązu powstały we wrocławskiej pracowni Marcina Michalaka.
Budowa pomnika wraz z otoczeniem, od rozpoczęcia rozmów o jego koncepcji do uroczystego odsłonięcia, trwała 16 miesięcy.
Materiały towarzyszące budowie i odsłonięciu Pomnika Lotników w Klimontowie


W ramach współpracy z Komitetem Budowy Pomnika Lotników w Klimontowie opracowany został kompleksowo zestaw materiałów graficznych dla prezentacji w internecie oraz edycji poligraficznych. W związku z szeroką działalnością komitetu zmierzającą do upamiętnienia historii bohaterskich lotników wojny obronnej ’39 roku oraz pozyskania środków na budowę pomnika przygotowane zostały:
- projekt znaku graficznego Komitetu
- ulotki informacyjne
- cykl plakatów anonsujących kolejne etapy budowy i wydarzenia im towarzyszące
- cegiełki na budowę pomnika
- zaproszenia
- dyplomy pamiątkowe i podziękowania
W większości projektów graficznych wykorzystane zostały archiwalne materiały fotograficzne dostarczone przez ppłk rez. Dra Tomasza Kopańskiego – historyka lotnictwa oraz zastosowany został oryginalny kolor malowania samolotów PZL Karaś 23B. Zestawianie czarnobiałej fotografii archiwalnej z wojskową zielenią maskującą samolotów stanowi oś kompozycyjną niemal wszystkich projektów w tym zestawie.
Ważnym zadaniem projektowym jest również opracowanie graficzne tablic historycznych stanowiących elementy ścieżki historycznej związanej z miejscem pamięci w tym zakresie proces projektowy przebiega tak by tablice nawiązywały do wcześniejszych materiałów promocyjnych.
Altum zapewnia usługi projektowe związane z pomnikiem przez okres 2 lat od zakończenia procesu budowy i odsłonięcia pomnika w celu zapewnienia ciągłości identyfikacji wizualnej.
Zespół:
dr Kamil Moskowczenko: autor projektów
mgr inż. Bartłomiej Chrzanowski: konsultacje